(ONAP alapján)
1. A rendszeres egészségfejlesztő testmozgás, a gyermekek egyéni fejlettségi szintjéhez igazodó mozgásos játékok és feladatok, a pszichomotoros készségek és képességek kialakításának, formálásának és fejlesztésének eszközei. Az óvodáskor a természetes hely-, helyzetváltoztató- és finommotoros mozgáskészségek tanulásának, valamint a mozgáskoordináció intenzív fejlődésének szakasza, amelyeket sokszínű, változatos és örömteli, érzelmi biztonságban zajló gyakorlási formákkal, játékokkal szükséges elősegíteni. Ezzel biztosítható a mozgás és az értelmi fejlődés kedvező egymásra hatása.
2. A mozgásos játékok, tevékenységek, feladatok rendszeres alkalmazása kedvezően hatnak a kondicionális képességek közül különösen az erő és az állóképesség fejlődésére, amelyek befolyásolják a gyermeki szervezet teherbíró képességét, egészséges fejlődését. Fontos szerepük van a helyes testtartáshoz szükséges izomegyensúly kialakulásában, felerősítik, kiegészítik a gondozás, és egészséges életmódra nevelés hatásait.
3. A spontán, a szabad játék kereteiben végzett mozgásos tevékenységeket kiegészítik az irányított mozgásos tevékenységek. A komplex testmozgások beépülnek az óvodai élet egyéb tevékenységeibe is, miközben együtt hatnak a gyermek személyiségének – a pozitív énkép, önkontroll, érzelemszabályozás, szabálykövető társas viselkedés, együttműködés, kommunikáció, problémamegoldó gondolkodás – fejlődésére.
4. A spontán – a játékban, azon belül a szabad játékban – megjelenő mozgásos tevékenységeknek, az egészségfejlesztő testmozgásnak az óvodai nevelés minden napján, az egyéni szükségleteket és képességeket figyelembe véve, minden gyermek számára lehetőséget kell biztosítani. Törekedni kell a gyermekeket legjobban fejlesztő, kooperatív mozgásos játékok széleskörű alkalmazására, a szabad levegő kihasználására.
Mozgás, mozgásos játék
(HPP alapján)
Az egészségfejlesztő testmozgás célja, tartalma A gyermeki személyiség fejlesztése mozgásos tartalmakon keresztül, a funkcionális megértésre törekedve valósuljon meg. Ennek eredményeként a fizikailag aktív életvitel tartós magatartássá válik felnőttkorban is. A gyermekek egyéni fejlettségi szintjéhez igazodó mozgásfeladatok minden gyermek számára lehetőséget kínálnak a saját képességeinek, tanultsági szintjének, biológiai életkorának megfelelő saját tempóban való fejlődéshez. Az egészségfejlesztő testmozgás, a mozgásos játékok fejlesztik a gyermekek természetes mozgását (járás, futás, ugrás, támasz, függés, egyensúlyozás, dobás), és testi képességeit, mint az erő, ügyesség, gyorsaság, állóképesség, társra figyelés. A természetes mozgáskedv megőrzése élményt nyújtó, teljes személyiségre ható fejlesztés. Pozitív kompetenciaérzet kialakítása, ami gyakorlással tanulható és fejleszthető. Kedvezően befolyásolják a gyermeki szervezet növekedését, teherbíró-képességét és az egyes szervek teljesítőképességét. Fontos szerepük van az egészség megőrzésében, megóvásában. Felerősítik és kiegészítik a gondozás és egészséges életmódra nevelés hatását. A mozgáskultúra fejlesztése mellett segítik a térben való tájékozódást, a helyzetfelismerést, a döntést és az alkalmazkodóképességet, valamint a személyiség akarati tényezőinek alakulását. A mozgás során megjelenik a pozitív énkép, önkontroll, érzelemszabályozás, szabálykövető társas viselkedés, együttműködés, kommunikáció, problémamegoldó gondolkodás. Az egészségfejlesztő testmozgásra, játékos mozgásokra, az egészséges életmódot erősítő egyéb tevékenységekre – teremben és szabad levegőn, eszközökkel és eszközök nélkül, spontán vagy szervezett formában – az óvodai nevelés minden napján, az egyéni szükségleteket és képességeket figyelembe véve minden gyermek számára lehetőséget kell biztosítani. Az egészségfejlesztő testmozgás a kötelező mozgásfejlesztés szervezeti kerete. A foglalkozás a mozgásos játékblokkal anatómiai- élettani szempontokat érvényesítő rendszerére épül. Ha az időjárás engedi, mindig a szabad levegőn történjen az egészségfejlesztő testmozgás.
A gyermekek mozgásigénye és készsége eltérő, ezért differenciálni kell az időtartamban és a mozgás tartalmában, formájában egyaránt: – a természetes mozgások, – mozgásos játékok, – játékos mozgások, – prevenciós gyakorlatok.
A mozgásfejlesztés tartalma:
– Az eltérő szükségletű gyermekek mozgásigényének folyamatos kielégítése a csoportszobában, a szabad tevékenységközpontokban, tornaszobában történik. Szabad mozgást végezhetnek az egész évben rendelkezésre álló udvaron, ahol a nagy mozgástér és az egyéb tevékenységek elkülönítésével biztosítjuk a zavartalan mozgást a fából készült egyszerű felszerelésekkel és egyéb eszközökkel.
– A gyermekek igényeinek megfelelően, az óvodapedagógusaink döntése alapján naponta, rendszeresen szervezett kezdeményezett egészségfejlesztő mozgásfejlesztés. A heti rendbe két alkalommal egészségfejlesztő testmozgás és igény szerinti mozgásfejlesztést, szabályjátékokat és versenyjátékokat tervezünk. Ezekhez igénybe vesszük a szülők által készített eszközöket (rongylabda, babzsák, szalag, kendő, stb.).
Szervezett mozgás:
Feladataink az óvodában:
Design & Developed by Buy Wordpress Templates