„Ismergetjük, tanuljuk egész életünkben anyanyelvünket is, ezt a sokszínű, sokarcú csodát. S minél jobban megismerjük, annál szebbnek, gazdagabbnak, csillogóbbnak látjuk.” /Lőrincze Lajos/
Az anyanyelv használata végigkíséri az óvoda egész napi életét, átfogja a nevelőmunka minden területét, jelen van a felnőttek és a gyermekek mindennapi kapcsolatában. A gyermek a felnőttekkel és a társakkal együtt végzett sokféle tevékenység közben sajátítja el az anyanyelvet. Fontos, hogy mi felnőttek személyes példánkkal ösztönözzük a gyermeki kommunikációt. Az óvoda minden dolgozójának beszéde, kifejezése, szókincse modellértékű. Arra törekszünk, hogy az óvónő és a kisgyermek között szeretetteljes viszony alakuljon, jó csoportlégkör legyen. Derűs légkörben ugyanis a gyermek megnyílik, és beszédkedvét felkeltve nagymértékben fejlődik a nyelvi- és kommunikációs készsége is.
Az anyanyelvi fejlesztéssel kapcsolatos feladatokat magas szinten igyekszünk megvalósítani. Játékos formában fejlesztjük a gyermekek beszédészlelését, beszédmegértését és beszédprodukcióját. Célunk az, hogy az iskolába készülő gyermek megfelelő szókinccsel rendelkezzen, és a beszédhangokat tisztán ejtse. Elengedhetetlen feltétel, hogy kérdéseket tudjon feltenni, tudjon a kérdésekre reagálni és egy témáról összefüggően beszélni. A gyakorlásra a lehetőségek széles skálája áll rendelkezésünkre.
Első, és legfontosabb az óvodai anyanyelvi- és irodalmi nevelés egymástól elválaszthatatlan egysége. A mese, a vers ősi forrása az anyanyelvi nevelésnek, régi értékeket, hagyományokat, szokásokat közvetít a gyermeknek.
Az irodalomnak négy olyan része van, amelyet beépítünk az anyanyelvet fejlesztő programunkba:
– népi gyermekjátékok és mondókák,
– mozgással kísérhető versek,
– bábozás,
dramatizálás.
Mindezeket gyermekeink a maguk szórakoztatására szívesen ismételgetik, alkalmazzák a szabad játéktevékenységben is. Nevelési folyamatainkban tervszerűen kezdeményezünk olyan anyanyelvi játékokat, amelyek lehetőséget adnak a helyes artikulációhoz, szókincsgyarapításhoz, kifejező készség fejlesztéséhez (hangutánzó játékok, fonémahallást fejlesztő játékok, légzéstechnika, szinonima kereső játék stb.). Spontán, például a várakozási idő kitöltésére is alkalmazunk játékokat, amelyben mimikát, hanglejtést, hangerőt utánoznak segítségünkkel a gyerekek. Kedvelt például a szólánc, szóvonat, „robotnyelven” beszélni, „Postásjáték” , „Amerikából jöttem”…, és még sok-sok érdekes játék, mert az óvodapedagógusok játéktára szinte kifogyhatatlan.
Design & Developed by Buy Wordpress Templates